Використання туристичних засобів у процесі змагань і під час походів передбачає наявність у скаута високо-розвинутих умінь та навичок організації страхування. Основою цих умінь є в'язання туристичних вузлів.
Для виконання технічних завдань під час роботи на дистанції учасники використовують вузли, рекомендовані "Правилами змагань зі спортивного туризму". Усі вузли умовно поділяють на такі групи: вузли для зв'язування мотузок, вузли петель, вузли для прив'язування до опори, допоміжні вузли.
Правильно зав'язаний вузол не повинен мати зайвих перехрещень мотузок, його малюнок має відповідати зразкам вузлів, яких учать робити всіх учасників перед початком змагань. Усі вузли до того, як ними скористаються, мають бути відповідно затягнутими.
Вузли для зв'язування мотузок
Потреба в цих вузлах виникає, коли необхідно доточити коротку мотузку, зав'язати петлю навколо опори, зв'язати два кінці мотузки, щоб не заважали, тощо. Майже всі вузли для того, щоб не розв'язалися (не вислизнули мотузки), використовують разом із контрольними вузлами, які в'яжуть по обидва боки від основного. Згідно з "Правилами змагань зі спортивного туризму", контрольні вузли слід в'язати не далі як 5 см від основного вузла, вільний кінець мотузки не повинен бути коротшим 5 см. Виокремлюють такі види цих вузлів:
а) прямий вузол. Його в'яжуть дуже швидко, що не потребує особливих зусиль (рис. 4.1). Проте коли мотузки витримують велике навантаження, він сильно затягується і потребує багато часу для розв'язування. Тому для мотузок, на які планують велике навантаження, цей вид вузла використовувати недоцільно.
Деякі особи пропонують усередину вузла встромляти палицю, щоб потім, зламавши її, легше було розв'язувати вузол. Однак цей захід не завжди допомагає, крім того, палиця може заважати виконувати певні дії (протягнути вузол через карабін).
Для зав'язування прямого вузла необхідно два кінці мотузок схрестити (правий та лівий) і зав'язати; знову схрестити вільні кінці (лівий на правий) і зав'язати. Правильно зав'язаний прямий вузол нагадує дві петлі, що утримують одна одну. Цей вузол можна в'язати одним кінцем мотузки. Для цього одну мотузку складають у вигляді петлі, а кінець іншої мотузки протягують у петлю, обкручують навколо і виймають із неї. Під час такого в'язання треба стежити, щоб кінці мотузки, які не утримують вагу, були з одного боку від вузла. Прямий вузол інколи використовують для вилучення зіпсованої, непридатної до навантаження частини мотузки